Husmannsplassen ved Wyllerløypa -restaureringen er snart i mål

I juli skrev vi om husmannsplassen som restaureres ved Wyller løypa. Nå har husmannsplassen kommet et lengre stykke mot ferdigstillelse. Noen arbeider gjenstår.

den031015lottestehusmannsplass
Husmannsplassen Holen 2.september 2015 Foto: Giuseppe Valvo

Sørkedalen historielag har etablert en stiftelse, Holenstiftelsen. Stifelsen har finanisert demontering av det gamle falleferdige tømmerhuset på Holen. Råttent treverk er byttet ut med nytt tømmer fra Sørkedalen. Laftekassa er bygget opp igjen på sin gamle plass( se på Stubben, medlemsbladet til Sørkedalen historielag)..

den031015husmannsplassandrebildeHusmannsplassen har fått vinduer, men det gjenstår arbeider både utvendig og innvendig. Det kommer til å bli flott. Det vil bli et fint møtelokale, men er også et vitnesbyrd om et annet Norge da en hel familie kunne leve på en husmannsplass.

den031015husmannsplassenvedwyller
Husmannsplassen Foto: Giuseppe Paolo Valvo

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s